دکوراسیون داخلی دیوار و سقف با کناف

دکوراسیون داخلی دیوار و سقف با کناف

دکوراسیون داخلی چیست؟ 

دکوراسیون داخلی، هماهنگی طراحی شده ای است که به صورت هنرمندانه رنگ ها، اثاثیه و سایر اشیا را در داخل یک ساختمان یا اتاق جلوه می دهد.

 دکوراسیون داخلی، یک هنر است و مانند سایر هنر ها دارای سبک، ریزه کاری ها و اصول مربوط به خود است که در هر دوره براساس سلیقه ها و نیاز های هر دوره با دوره های دیگر متفاوت است.

 به طور کل این علم  به این مسئله می پردازد که از چند طریق و به چه صورت می توان یک پلان خالی را با مبلمان و وسائل مکمل فضا کامل کرد.

 در دکوراسیون، فضا علاوه بر زیبایی باید اثر گذار باشد که برای این کار طراح با ترکیب علم و اصول تخصصی خود با حس زیبا شناسی اش فضا را تاثیر گذار جلوه می دهد.

سقف کناف چیست؟

کناف به معنای مصالح ساخت و ساز خشک است و این لغت در اصل نام تجاری یک برند آلمانی است که مصالح ساخت و ساز خشک تولید می کند که با گسترش بیشتر آن در دیگر کشور ها هم وارد شده است. این سقف نوعی سقف کاذب است که در آن از پنل های گچی یا غیر گچی پیش ساخته استفاده می کنند که آن را ابتدا به صورت پروفیل های سرد نورد شده در آورده و سپس به سقف سازه ای متصل می کنند .

 سقف های کناف به دو دسته ی ثابت و متحرک تقسیم می شوند. دسته ی اول که همان سقف کاذب متحرک است خود به دو دسته ی سقف کاذب یکپارچه و طرح دار یا دکوراتیو تقسیم می شود .

 توجه داشته باشید که پنل های گچی کناف انواع مختلفی دارند از جمله پنل معمولی، پنل مقاوم در برابر رطوبت، پنل مقاوم در برابر حریق و پنلی که در برابر آتش و رطوبت مقاوم است. پس از آشنایی با این سقف و مواد تشکیل دهنده ی آن می خواهیم با کاربرد و دلایل استفاده از آن آشنا شویم.

 1. برای پوشش تاسیسات عبوری در سقف

 2. اجرای نور مخفی و به جهت زیبایی در ساختمان ها

3. نصب بر روی اجزای سازه ای جهت افزایش مقاومت سازه در برابر حریق

 4. سقف های کناف ضد آب برای پوشش سقف محیط های مر طوب مانند سرویس بهداشتی و سقف آشپزخانه

 5. کاربرد به عنوان دیوار و سایر تیغه های جدا کننده 

در اینجا سوالی که پیش می آید این است که در بازار سقف های کناف، کدام برند معتبر و تضمین شده است ؟

  برای پاسخ به این سوال به بررسی مزایای سقف کناف قرن می پردازیم. این محصول نسبت به سایر موارد مشابه مقرون به صرفه تر است و نصب آن سریع و آسان است. همچنین سرعت اجرایی بالایی دارد و در کمترین زمان سطوح وسیع سقف را پوشش می دهد. سقف کناف این برند سبک بوده و وزن زیر سازی کناف و پنل های گچی آن بسیار کم است. اگر از دریچه های بازدید و یا سقف مشبک موجود در سیستم استفاده شود دسترسی به تاسیسات مکانیکی الکتریکی در پشت سقف کاذب آسان می شود.

 همچنین این سقف کاذب کناف انعطاف پذیری بالایی دارد و می توان طرح های مختلف و متنوعی را بر روی آن ایجاد کرد.

 ایجاد سیستم نور پردازی به دو صورت روکار و تو کار بر روی این سقف میسر است و تعمیرات به راحتی بر روی آن انجام می شود.

 نکات مهمی پیش از انتخاب و اجرای مدل کناف سقف وجود دارد مثلا اولین کار مشخص کردن سقفی است که قصد دارید آن را طراحی کنید زیرا طرح کناف برای هر فضا و اتاقی متفاوت است یعنی طرحی که برای حمام است قطعا به درد سایر اتاق ها نمی خورد .

طرح های موجود در اتاق نشیمن و اتاق خواب اغلب پیچیده تر است.

 نکته ی دوم این است که برای استفاده از سقف کناف باید به سقفی که در دکوراسیون منزلتان موجود است توجه کنید به طور مثال اگر طراحی داخلی تان مدرن است بهتر است از کناف هایی با خطوط صاف و گوشه دار مثل مربع و مستطیل در وسط یا گوشه های سقف استفاده کنید و از چراغ های ال ای دی نیز برای زیبایی آن استفاده کنید.

عامل مهم بعدی ارتفاع سقف است که باید بررسی شود. سقف کناف برای سقف های متوسط و بلند بسیار مناسب است و زیبایی و تاثیر گذاری آن را چندین برابر می کند.

 کناف کاری در ساختمان به چهار شکل صورت می گیرد.

 1. کناف کاری دیوار کاذب جدا کننده که شامل قاب های فولادی سبکی هستند .

 دراین سبک صفحات روکش دار گچی در یک یا چند لایه به وسیله ی پیچ های مخصوص در محل نصب می شوند و برای جدا کردن فضای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. پس از نصب گچ روی قاب های فولادی درزها با کمک یک نوار بتونه کاری می شود . سپس کارهای رنگ آمیزی، کاغذ دیواری یا کاشی کاری آغاز می شود.

2. کناف کاری دیوار کاذب پوششی که برای تعمیر ساختمان های قدیمی مناسب است و با کمک این نوع میتوان به راحتی دیوارهای ساختمان را ترمیم کرد. این سبک خود به دو دسته ی بدون سازه و با سازه تقسیم می شود . در روش بدون سازه یک لایه گچ به خمیر پرلفیکس مستقیما متصل می شود و پس از آن درزگیری با بتونه به صورت نواری انجام می شود.

3. کناف کاری سقف کاذب

4. کناف یک پارچه که به وسیله ی واحد های تولیدی با مشخصات فنی استاندارد تهیه می شود . زیر ساخت این سبک از فولاد است. بعد ازینکه صفحات کناف با استفاده از پیچ و مهره روی زیر ساز فولادی محکم شد کار درزگیری و بتونه کاری شروع می شود .

 این نوع از کناف کاری سرعت زیادی به کار می دهد زیرا به محض اینکه بتونه خشک شد عملیات رنگ آمیزی آغاز می شود. همچنین در این روش دسترسی به تاسیسات الکتریکی آسان است.

5. کناف کاری سقف کاذب

6. کناف به صورت مشبک که در این سبک از تایل های گچی و پوشالی برای آماده کردن سقف های مشبک کناف استفاده می شود و توسط آویزهای مخصوص به سقف متصل می شود. این نوع از کناف کاری یکی از ساده ترین و کاربردی ترین راه هاست و دلیل آن این است که تنظیم ارتفاع به راحتی انجام می شود.  

برچسب ها :